Szukaj w

Wszędzie
Obiektach
Wydarzeniach
Artykułach
Galeriach

Zaawansowane

Tylko ze zdjęciem
Szukaj także w opisach

Kategoria

″Wystawa "Schroniska Karkonoszy i Gór Izerskich"″

k.tecza, 2 marca 2017 10:57

W ostatnim dniu lutego 2017 r. w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu miało miejsce otwarcie wystawy „Schroniska Karkonoszy i Gór Izerskich” ze zbiorów Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział Jelenia Góra. W tworzeniu wystawy wzięły udział, oprócz Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz oddziału w Jeleniej Górze, archiwa ze strony czeskiej. Były to Archiwum Państwowe w Litomieřicach z oddziałami w Jabloncu nad Nissou, Libercu i Semily oraz Archiwum Państwowe w Zamrsku Oddział w Trutnovie.

Wystawę otworzył dyrektor muzeum Zbigniew Kulik a opowiedział o niej kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Ivo Łaborewicz. Przypomniał on, że całość powstała dwa lata temu, od czasu zaprezentowania jej w Jeleniej Górze wciąż podróżuje. Dzisiaj trafiła do Karpacza gdzie będzie prezentowana do połowy kwietnia.

Sama wystawa składa się z 34 plansz, na których prezentowane są poszczególne obiekty zarówno z polskiej jak i czeskiej strony Karkonoszy i Gór Izerskich. Są to budowle istniejące jak i te, które z różnych względów nie doczekały naszych czasów. Możemy zobaczyć jak wyglądały one na początku, jak zmieniały swój wygląd dzięki przebudową czy odbudową po kolejnych pożarach oraz jak wyglądają w dniu dzisiejszym. Uzupełnieniem starych pocztówek czy zdjęć prezentujących poszczególne obiekty jest dokumentacja techniczna. Są także skany pieczątek jakie używano w tamtych czasach w poszczególnych schroniskach. Jak się okazuje w większości zachowały się one po polskiej stronie. Ciekawymi są także zachowane spisy serwowanych posiłków i napoi. Pozwala to na dowiedzenie się co jadano kilkadziesiąt lat temu oraz sprawdzenie czy dzisiaj też możemy skosztować tych samych potraw.

Ze względu na to, że w krótkim opisie nie da się przedstawić wszystkich ciekawostek związanych z prezentowanymi schroniskami podam wykaz obiektów, których historie przytoczono na poszczególnych planszach. Są to schroniska: Na Przełęczy Okraj, Na Śnieżce, Śląski Dom, Nad Łomniczką, Strzecha Akademicka, Samotnia, Domek myśliwski, Księcia Henryka, Na Polanie, Odrodzenie, Nad Śnieżnymi Kotłami, Pod Łabskim Szczytem, Na Hali Szrenickiej, Na Szrenicy, Kamieńczyk, Kochanówka, Na Wysokim Kamieniu, Na Hali Izerskiej, Na Chojniku, Ještěd, Prezidentská chata, Weberova chata, Vosecká bouda, Dvoračky, Jilemnická bouda, Labská bouda, Petrova Bouda, Špindlerova bouda, Luční bouda, Obří bouda, Česká bouda na Sněžce, Černá bouda, Ronnerova bouda, Sokolská bouda i Pomezní bouda.

Oczywiście część z tych obiektów już nie istnieje. Strawiły je pożary czy zostały rozebrane. Niektóre są nieczynne. Warto zatem wybrać się do Karpacza by zapoznać się z ich historią.