Szukaj w

Wszędzie
Obiektach
Wydarzeniach
Artykułach
Galeriach

Zaawansowane

Tylko ze zdjęciem
Szukaj także w opisach

Kategoria

″U sąsiadów...″

al, 11 stycznia 2018 11:59

Karkonosze - wyjątkowe z wyglądu, przyjazne w kontakcie

Lodowe rzeźby w Lodarium - Szpindlerowy Młyn

Kto chciałby urozmaicić sobie pobyt w górach odrobiną kultury? Zapraszamy do odwiedzin w unikatowym LODARIUM w Szpindlerowym Młynie. Znajduje się ono koło górnej stacji sześcioosobowej kolejki linowej na Pláň. To już trzecia edycja oryginalnej wystawy lodowych rzeźb, przygotowywanej przez kompleks narciarski Skiareál Špindlerův Mlýn w sezonie zimowym. W tym rokiem głównym motywem są ,,Gwiezdne Wojny", co z pewnością docenią miłośnicy filmów z tej serii. Wstęp na wystawę jest darmowy. Czynne codziennie od godz. 11:00 do 15:30.


10 zasad FIS zachowania się na nartostradach

Wybieracie się Państwo w Karkonosze na narty? Warto przypomnieć sobie, na co zwracać uwagę dla bezpieczeństwa własnego i innych...

Dziesięć zasad, określających jak należy się zachowywać i jak dbać o bezpieczeństwo na stoku, wydała Międzynarodowa Federacja Narciarska. W związku z tym w Czechach od 2009 roku obowiązuje państwowa norma regulująca zachowanie i poruszanie się narciarzy po ośrodkach narciarskich. Autorem jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wraz z pogotowiem górskim (Horska služba) i Związkiem Gestorów Kolejek Linowych i Wyciągów Narciarskich (Svaz provozovatelů lanovek a vleků).


Nowa czteromiejscowa kolejka linowa (krzesełkowa) na Medvědín

Przed Bożym Narodzeniem ruszyła nowa czteroosobowa kolejka linowa Horní Mísečky - Medvědín. Kompleks narciarski Skiareál Špindlerův Mlýn za pomocą nowej kolejki i poszerzenia nartostrady uatrakcyjnił ofertę tego miejsca, popularnego przede wszystkim wśród rodzin z dziećmi i początkujących narciarzy.


Otwarto szlak przez Obří důl

W efekcie orkanu Herwart (w Polsce znany jako huragan Grzegorz), który dotknął Czechy pod koniec października, władze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego zmuszone zostały do zamknięcia niebieskiego szlaku przez Obří důl na odcinku od kapliczki w dolinieObří důl aż do Przełęczy pod Śnieżką (tzw. Droga Kaviny - Kavinova cesta). Drogę udało się już oczyścić, a jej otoczenie na tyle zabezpieczyć, że można ją było ponownie otworzyć (od 23 grudnia). W rzeczywistości jednak w związku z tym, że przez drogę przechodzą trasy lawin, dla większości turystów będzie ona naprawdę do przejścia dopiero po zejściu śniegów. Po wichurze w Karkonoszach zamknięty pozostaje tym samym tylko Chodnik Biskupa Doubravy w dolinie Jelení důl, który udostępniony zostanie dopiero na wiosnę 2018.


Nowy "Sezon na Karkonosze" - zapraszamy do czytania!

Zimowe wydanie "Sezonu na Karkonosze" ("Krkonošská sezona") znaleźć możemy na półkach karkonoskich ośrodków informacji. Przeznaczona dla turystów gazeta ma 16 stron, a łączny nakład wynosi 55 tys. egz. Wydana została w wersji czeskiej i niemieckiej. W piątek 8 grudnia 2017 r. ukazała się jako dodatek do dziennika "MF Dnes" - otrzymali ją zarówno prenumeratorzy, jak i klienci, którzy w tym dniu kupili ten ogólnokrajowy dziennik na terenie Pragi i Kraju Środkowoczeskiego, a także Kraju Morawskośląskiego.


Karkonoska bajkowa szopka

Karkonoską bajkową szopkę, którą w ciągu 8 miesięcy pracy stworzył snycerz Pavel Tryzna z grupy ŘEZBÁŘI K 106, podziwiać można w centrum Vrchlabí między placem Náměstí T. G. Masaryka a vrchlabskim pałacem.

Pavel Tryzna zacząć zajmować się rzeźbieniem w drewnie w wieku 53 lat. Na początku używał jednej zwykłej piły - takiej, jakiej używają drwale. O stworzeniu karkonoskiej bajkowej szopki marzył od kilku już lat, ale zacząć ją rzeźbić mógł dopiero kwietniu 2014 roku. Pomogło mu przypadkowe spotkanie z człowiekiem, który interesował się snycerką.


Źródło: Krkonoše - svazek měst a obcí