Szukaj w

Wszędzie
Obiektach
Wydarzeniach
Artykułach
Galeriach

Zaawansowane

Tylko ze zdjęciem
Szukaj także w opisach

Kategoria

″Pierwsze manewry Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Jeleniogórskiego″

Jeżów Sudecki, 19 czerwca 2018 11:57

Komisja ds. młodzieży Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Jeleniej Górze dniach 26-27 maja 2018 r. zorganizowała I manewry strażackie dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Jeleniogórskiego. Bazą manewrów była remiza OSP KSRG Czernica. Szerokiego wsparcia w  organizacji manewrów udzieliła Gmina Jeżów Sudecki.Drużyny stawiły się w Czernicy o godzinie 12.00,  gdzie zostały powitane przez Wiceprezesa Oddziału Powiatowego ZOSP druha Stanisława Leszcza. Następnie drużyny zostały zakwaterowane w salach remizy.
Po uroczystym apelu, członków MDP zapoznano z kadrą. Uroczyste  rozpalenie ogniska dokonali dowódcy uczestniczących MDP, a następnie wyznaczono służby w rejonie zakwaterowania.
Po apelu przystąpiono do realizacji programu manewrów:
Pierwszą konkurencją była gra terenowa z konkurencjami strażackimi w punktach  kontrolnych takimi jak : kręgle strażackie, rozpalanie ogniska  w lesie jedną zapałką, rozwijanie i zwijanie węży w-52 i w-75, rozpoznawanie drzew na podstawie liści, punkt medyczny, łańcuch wodny. Po terenowej grze startujący otrzymali 30 minut na regenerację sił.
Drugą konkurencją był rzut kołem ratunkowym na pachołka.
Po obiadokolacji wszyscy wspólnie bawili się przy ognisku. Manewry odwiedzili Druh Prezes  ZOP ZOSP RP Waldemar Wojtaś oraz Wójt Gminy Jeżów Sudecki - Edward Dudek,  Przewodniczący Rady Gminy - Wacław Lesik.
Zabawom na dyskotece, przy ognisku i grillu nie było końca. Liczyła się pomysłowość i zaradność uczestników.
Następnego dnia po noclegu na własnym sprzęcie w myśl zasady „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” (ale trzeba przyznać że uczestnicy nie  wykazywali ogólnej chęci do spania.  
Po pobudce, toalecie,  śniadaniu  i  porannym apelu na prośbę uczestników, drużynami udaliśmy się na stadion gdzie rozegraliśmy mecz piłki nożnej LZS Czernica – KS Maciejowa. Podczas meczu drużyny  były oceniane za: śpiew, porządek, dyscyplinę i doping. Kibice mieli ze sobą wszelkie atrybuty do kibicowania. W nagrodę po meczu otrzymali od Prezesa Klubu Wacława Lesika  karton słodkich i zimnych lodów.
Po meczu drużyny wróciły do remizy, po chwili odpoczynku zjedli obiad, po którym zebrała się komisja oceniająca drużyny na manewrach.
Puchar Przechodni Prezesa Oddziału Powiatowego ZOSP RP I Manewrów zdobyła drużyna MDP Czernica , II miejsce MDP Siedlęcin , III miejsce MDP  Szklarska Poręba. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątki w postaci opasek odblaskowych , długopisów i innych gadżetów.
Po uroczystym wygaszeniu ogniska Komendant Manewrów druh Stanisław Leszcz wydał rozkaz rozformowania manewrów i powrotu do jednostek.
We wrześniu jest planowany jednodniowy Rajd Pieszy. Do zobaczenia za rok na kolejnych manewrach.
 
Stanisław Leszcz