Szukaj w

Wszędzie
Obiektach
Wydarzeniach
Artykułach
Galeriach

Zaawansowane

Tylko ze zdjęciem
Szukaj także w opisach

Kategoria

″Sport na wakacje″

al, 31 lipca 2018 13:22

Narty Kamila Stocha z jego dedykacją, złoty medal olimpijski strzelczyni Renaty Mauer-Różańskiej, unikalną kolekcję medali uczestnictwa w zimowych igrzyskach olimpijskich (1928-2018), oryginalne pochodnie olimpijskie, archiwalne pamiątki po słynnych skoczkach narciarskich: Stanisławie Marusarzu i Adamie Małyszu... Wszystko to i wiele więcej, oglądać można w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

Muzeum Sportu i Turystki

Wystawionych jest wiele eksponatów związanych z historią sportów zimowych w Karkonoszach. Medale i puchary z początku XX wieku, jak medal pamiątkowy z organizacji Niemieckich Zimowych Igrzysk (Olimpijskich) w 1930 r. w Karpaczu, czy znaczek z Mistrzostw Świata w Bobslejach Dwuosobowych rozegranych w Szklarskiej Porębie w 1933 r. W Karkonoszach odbywały się zawody w wielu dyscyplinach sportów zimowych o randze lokalnej, krajowej, europejskiej i światowej.
Po II wojnie światowej w Karkonoszach rozgrywane są: Mistrzostwa Polski w Bobslejach, jeździe szybkiej na lodzie, w skokach narciarskich, w zjazdach narciarskich, saneczkarstwie, skeletonach i innych dyscyplinach. Startowali tutaj sportowcy, którzy potem zdobywali mistrzostwo kraju i Europy. Brali udział w zimowych igrzyskach olimpijskich, począwszy od 1956 roku po dzień dzisiejszy. Ich trofea i medale zgromadzone w muzeum eksponowane są na wystawie stałej. Muzeum szczyci się największą kolekcją sanek w Polsce, począwszy od sań służących do zwożenia turystów, sanek prymitywnych, aż do współczesnych sanek wyczynowych. Uwagę zwracają historyczne bobsleje; pięcioosobowy i dwuosobowy, a także dawny skeleton oraz skibob.
Każdy kto wyrusza w góry powinien zapoznać się z GENEZĄ I ROZWOJEM TURYSTYKI W KARKONOSZACH, pokazaną w pierwszej części ekspozycji stałej. Dawne drogi prowadzące przez Karkonosze, poszukiwacze skarbów ziemi, działalność gospodarcza człowieka w tych górach, która poprzedziła działalność turystyczną, rozwój turystyki z oryginalną lektyką do noszenia turystów i drewniane plecaki, pokazane są w atrakcyjnej formie. A po ekspozycji muzealnej oprowadza audio przewodnik z nagranym głosem znanej polskiej spikerki telewizyjnej.

Wybitna postać kultury polskiej Tadeusz Różewicz (1921-2014), poeta, dramaturg i prozaik, związany z Karkonoszami od ubiegłego stulecia, znalazł swoje honorowe miejsce na wystawie stałej. To on jeszcze w ubiegłym stuleciu napisał w GAWĘDZIE O SPÓŹNIONEJ MIŁOŚCI: liczę sobie 75 lat i wypisz wymaluj zakochałem się w Karkonoszach, które mają około 450 milionów lat (…). A po zwiedzeniu muzeum tak wpisał się do księgi pamiątkowej: "Dzięki małemu (małe jest piękne) muzeum mogłem w ciągu godziny zwiedzić Karkonosze i okolice… poznać nie tylko dzieje tych okolic, ale zioła minerały a nawet ciele (z 2 głowami!)"

Muzeum przy ul. Kopernika 2 w Karpaczu otwarte (oprócz poniedziałków) codziennie w godz. 9-17.