Szukaj w

Wszędzie
Obiektach
Wydarzeniach
Artykułach
Galeriach

Zaawansowane

Tylko ze zdjęciem
Szukaj także w opisach

Kategoria

″Miedzianka na fest″

jj+al, 17 sierpnia 2018 21:02

Na koniec szkolnych wakacji wracamy do czytania

CZYTAM! o Miedziance, bowiem wkrótce kolejna edycja MIEDZIANKAFEST – wydarzenia literacko-krajobrazowego na skraju Sudetów Zachodnich. Przedstawiamy pozycje wydawnicze, które przypomną znawcom, i pozwolą poznać nowicjuszom, Miedziankę i jej fenomen.


Miasto, którego nie było = Die Stadt, die nicht gewesen ist

Miasto, którego nie było = Die Stadt, die nicht gewesen ist
Zbiór felietonów, tekstów okolicznościowych i fotografii plenerowych tworzących wystawę pod tym samym tytułem. Każdy, kto chce poczuć ducha miejsca, wprowadzić się w nastrój, który udziela się "miedziankofilom", warto by sięgnął po tę pozycję. A jeśli ma niemieckojęzycznych przyjaciół – może się z nimi podzielić wrażeniami, bo publikacja jest dwujęzyczna.

Miasto, którego nie było = Die Stadt, die nicht gewesen ist
Teksty: Miłosz Kamiński, Thomas Napp, Aurelia Nowak, Marek Wasilewski, Romuald Witczak; redakcja Janina Hobgarska, Aurelia Nowak, Marek Wasilewski; opracowanie graficzne Joanna Suska; tłumaczenie Krzysztof Mądry, Zofia Nierodzińska, Wojciech Wojciechowski [Dokument Życia Społecznego].
BWA w Jeleniej Górze, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Dostęp: do wypożyczenia z Działu Regionalnego Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze oraz w Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej

Komisarz Ueberschauer i tajemnica Świętego Benedykta

Komisarz Ueberschauer i tajemnica Świętego Benedykta
Komiksu z akcją w Miedziance dotąd nie było. Kurt Ueberschaer – policjant z Breslau, przechodzi na emeryturę. Planuje spędzić ją w zielonej Kupfenberg, podziwiając Góry Sokole i szkicując okoliczne zabytki architektury. Jednak komisarz to rasowy "pies" – nie wytrzyma na uwięzi zbyt długo. Trudne zagadki kryminalne zdarzają się nawet w sudeckiej głuszy. Pogórnicze miasteczko tajemnice chowa pod ziemią. Czy tam właśnie zniknęła figura św. Benedykta z ewangelickiego kościoła? Symbol le Soleil to jeden z tropów...

Komisarz Ueberschaer i tajemnica świętego Benedykta. Cz. 1, Krzysztof Masiewicz, Janusz Pawlak
Miedzianka: Artbazaar, cop. 2017
Dostęp: na miejscu w Dziale Regionalnym Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze

Miedzianka. Przewodnik po mieście, którego nie ma

Miedzianka. Przewodnik po mieście, którego nie ma
Jak zwiedzać miasto, którego nie ma? W jaki sposób poznać tutejszą historię i atrakcje? Z pomocą przychodzi przewodnik sudecki Jarosław Strzyżowski – założyciel teatru KORKONTOI i Gildii Przewodników Sudeckich. Jego przewodnik emocjonalny po Miedziance to niewielkich rozmiarów książka, więc łatwo go zabrać na wycieczkę. Krótkie rozdziały napisane sugestywnym językiem pomagają wyobraźni i ujrzeć miasteczko, wypełnione przez gwar 800 mieszkańców. Po tutejsze tradycje górnicze sięgniemy do XIII wieku, a razem z kolejnymi mieszkańcami Miedzianki przeżyjemy wysiedlenie w 1945 i decyzję o likwidacji miejscowości w 1972 roku.
Przewodnik podzielony jest na jedenaście części, każda poświęcona jest konkretnemu miejscu – osi opowieści. Towarzyszy im mapa, dzięki czemu książkę można czytać nie także od końca. Ostatni rozdział wypełniony jest nadzieją i planami. Osobisty stosunek autora to tematu i olbrzymia fascynacja Miedzianką odkrywaną za każdym razem na nowo, zaowocowały dyplomem Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK przyznanym autorowi w 2018 podczas 26. Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

Miedzianka: przewodnik po mieście, którego nie ma, Jarosław Szczyżowski
Jelenia Góra; Miedzianka: Ad Rem, 2017
Dostęp: do wypożyczenia w Dziale Regionalnym Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze

* * *

Uzupełnieniem miedziankowego kompletu są dwie pozycje, bez których Miedzianki nie sposób. Pierwsza podaje wiedzę o dobrodziejstwie i przekleństwie Miedzianki, zaś druga to iskra, od której cała miedziankomania się zaczęła...

Miedzianka: 700 lat górniczego miasta

Miedzianka: 700 lat górniczego miasta, Marcin Makuch

Legnica: Muzeum Miedzi, 2013
Dostęp: do wypożyczenia z Działu Regionalnego Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze

Miedzianka. Historia znikania

Miedzianka. Historia znikania, Filip Springer

Wołowiec: Czarne (różne lata wydania)
Dostęp: do wypożyczenia z różnych agend jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej, również w formie audiobooka