Szukaj w

Wszędzie
Obiektach
Wydarzeniach
Artykułach
Galeriach

Zaawansowane

Tylko ze zdjęciem
Szukaj także w opisach

Kategoria

″ Nowy punkt widokowy na Okolu″

Jeżów Sudecki, 17 sierpnia 2018 06:46

Okole uchodziło dawniej za najwyższy szczyt Gór Kaczawskich. Jego nazwa intrygowała badaczy  niemieckich, którzy poświęcili szczytowi wiele publikacji. Nazwa wywodzi się od rożnych słów: np.
Na Guzie, Naokoło- kojarząc to z kształtem wierzchołka, albo jego walorami widokowymi. Okole uchodziło powszechnie ze jeden z najlepszych punktów widokowych w Sudetach. W II połowie XIX wieku szczytowe skałki przystosowano do roli punktu widokowego. Pomiędzy nimi umieszczono tablicę  z opisem panoramy, a potem wzniesiono drewniana wieżę widokową , która zapewniała widok na wszystkie strony. Od strony wschodniej pod wierzchołkiem stanął drewniany schron turystyczny, w którym znajdował się stół i ławy. W okresie międzywojennym wszystkie skałki na szczycie miały status pomników przyrody. Okole stanowiło bardzo popularny cel wędrówek.Po 1945 roku przez pierwsze lata stała na szczycie drewniana wieża widokowa, ale z czasem popadła w ruinę. Jeszcze wcześniej zniknął schron turystyczny.
Pozostały tylko metalowe schody i barierki na szczycie skałki, a następnie przez wiele lat punkt widokowy był niedostępny ze względu na brak metalowych schodów, które zostały skradzione.
W bieżącym roku dzięki staraniom wielu instytucji oddano do użytkowania nowy punkt widokowy na Okolu 714 m n. p. m. Punkt widokowy odbudowano dzięki projektowi pn. „Ochrona cennych przyrodniczo terenów Gór i Pogórza Kaczawskiego poprzez budowę alternatywnych ścieżek i tras rowerowych.
Cel projektu- „Wzmocnienie mechanizmów ochrony bioróżnorodności na obszarze Gór i Pogórza Kaczawskiego poprzez rozbudowę infrastruktury turystycznej, umożliwiające zmniejszenie antropopresji na tereny chronione”
Beneficjentami projektu byli: Gmina Świerzawa, Nadleśnictwo Złotoryja, Gmina Wojcieszów, Gmina Pielgrzymka.
Szczyt Okola został ponownie udostępniony turystom, wybudowano duża   platformę widokową i wygodne wejście na nią. Obok stanął schron dla turystów, gdzie można odpocząć w pięknym zakątku w otoczeniu  przyrody Gór Kaczawskich.
Do punktu widokowego doprowadzi turystę szlak niebieski od strony Chrośnicy i drogi dojazdowej    do Lubiechowej  , który jest bardzo dobrze oznakowany, więc nie powinno być problemu z dotarciem na miejsce.
mapa

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca.
Redakcja