Szukaj w

Wszędzie
Obiektach
Wydarzeniach
Artykułach
Galeriach

Zaawansowane

Tylko ze zdjęciem
Szukaj także w opisach

Kategoria

″Szklarska Poręba″

Wikipedia, 4 lipca 2011 10:51Położenie

Położone w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów (Kamieńczyka i Szklarki), na wys. 440-886 m n.p.m., od południa na stokach Karkonoszy z dominującą nad miastem Szrenicą (1362 m n.p.m.), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem (1058 m n.p.m.) i Czarną Górą (965 m n.p.m.), zaś od wschodu wzniesienia Pogórza Karkonoskiego oddzielają miasto od Kotliny Jeleniogórskiej.

Klimat

Szklarska Poręba jest największą stacją klimatyczną Dolnego Śląska, znaną i cenioną od połowy XIX wieku. Warunki klimatyczne miasta porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości 2000 m n.p.m.[potrzebne źródło]. Odkryli to sportowcy. Polscy kadrowicze często bywają w mieście na obozach kondycyjnych. Częste wiatry oraz ukształtowanie terenu doprowadzają do bardzo szybkiej wymiany mas powietrza. Specyficzny mikroklimat tworzą torfowiska Gór Izerskich.

Od 1891 istnieje tu klimatologiczna stacja meteorologiczna (wys. 640 m n.p.m., 50°51'N 15°32'E / 50.85, 15.533 (pokaż mapę) ). Średnie ciśnienie atmosferyczne wynosi 940,4 hPa. Najwyższą średnią miesięczną (z lat 1891-1930) charakteryzuje się wrzesień 943,2 hPa, najniższą marzec 937,6 hPa. Frekwencja cisz (dni bezwietrznych) wynosi 12,8%. W Szklarskiej Porębie aż 60% wszystkich wiatrów jest wywołane zjawiskami fenowymi. Średnio, przez 4 dni w roku (na przełomie jesieni i zimy) występują silne wiatry o prędkości przekraczającej 15 m/s. Średnia temperatura roczna z lat 1931-1970 wyniosła +5,8 °C. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień ze średnimi temperaturami wynoszącymi, odpowiednio: +14,6 °C i +14,3 °C. Najzimniej jest w styczniu i lutym - średnie miesięczne wynoszą -2,9 °C i -2,4 °C. Średnia roczna suma opadów, odnotowana w latach 1891-1940, wyniosła 1158 mm (najbardziej deszczowe miesiące: 126 mm w lipcu i 117 mm w sierpniu; najmniej opadów: 69 mm w lutym i 79 mm w marcu). Średnia wilgotność względna powietrza z lat 1894-1904 wyniosła 81%. Najmniej wilgotnym miesiącem jest maj (75%), natomiast najbardziej wilgotnym grudzień (86%)[3].

Historia

Miejscowość została włączona do Polski w 1945. Jej dotychczasowych mieszkańców wysiedlono do Niemiec. Początkowo nie posiadającą dotąd polskiej nazwy miejscowość nazywano Pisarzewiec, ostatecznie jednak przyjęto nazwę Szklarska Poręba. W latach 1945-54 siedziba wiejskiej gminy Szklarska Poręba. Szklarska Poręba otrzymała prawa miejskie w 1959[4]. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa jeleniogórskiego.

Aktywny Wypoczynek

Szklarska Poręba położona na skraju dwóch pasm Sudetów Zachodnich: Karkonoszy i Gór Izerskich to wymarzone miejsce do uprawiania aktywnego wypoczynku zarówno dla całych rodzin jak i dla sportowców.

Choć nie bez powodu kojarzona jest z bardzo popularnymi w naszym kraju sportami zimowymi jak: narciarstwo zjazdowe i narciarstwo biegowe, oferuje również wiele możliwości uprawiania sportów mniej znanych, choć zdobywających coraz większe grono miłośników

Stoki górującej nad miastem Szrenicy, jednego z najwyższych szczytów Karkonoszy, to fantastyczne miejsce do uprawiania skituringu. Nasze góry zdobywac można również na śnieżnych rakietach.

Na zróżnicowanych pod względem trudności trasach jeździć można na nartach czy snowboardzie nawet do kwietnia. W 2010 roku oddana do użytku została nowa kolejka linowa „Karkonosze Express”. Ta „sześcioosobowa kanapa” to najdłuższy i najnowocześniejszy tego typu wyciąg w Polsce. Wwozi narciarzy na szczyt w 8 i pół minuty.

Góry Izerskie znane są wszystkim miłośnikom narciarstwa klasycznego. To tu od 35 lat odbywa się Bieg Piastów - najstarsza i największa masowa impreza w Polsce. To tu co roku Stowarzyszenie Bieg Piastów przygotowuje i utrzymuje 100 km tras biegowych. A dzięki niezwykłemu mikroklimatowi pokrywa śnieżna utrzymuje się w Jakuszycach od jesieni do wiosny. Trenują tu olimpijczycy z Polski i Czech. Jakuszyckie trasy poleca m.in. Justyna Kowalczyk. Tereny te doceniła Międzynarodowa Federacja Narciarska , która przyznała Szklarskiej Porębie prawa organizacji Pucharu Świata w narciarstwie biegowym w 2012 roku.

Do Szklarskiej Poręby – Jakuszyc co roku przyjeżdżają sportowcy, którzy zamiłowanie do wysiłku fizycznego połączyli z miłością do zwierząt. A właściwie do ich szczególnej odmiany – psów zaprzęgowych. Szklarska Poręba jako jedno z nielicznych polskich miast posiada bowiem doskonałe warunki do uprawiania tego wspaniałego sportu - jazdy psimi zaprzęgami.

Topniejące śniegi odkrywają wielki potencjał Szklarskiej Poręby jako miejsca do zdrowego, aktywnego wypoczynku od wiosny do późnej jesieni. Wielu kojarzy nasze miasto z Rowerową Stolicą Polski. Jest tu ponad 400 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Przygotowanych zarówno dla najmłodszych jak i dla wyczynowców. Co roku odbywa się u nas największa impreza rowerowa w Polsce – Bike Action Festiwal .

Szklarska Poręba i jej okolice znana jest również wszystkim miłośnikom wspinaczki skałkowej. Liczne twory geologiczne o ciekawych kształtach to dla nich duże wyzwanie.

Szklarska Poręba to miejsce, które można odkrywać na wiele sposobów. Coraz częściej na licznych górskich szlakach spotkać można turystów wędrujących z kijami. Nordic walking zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Jest to świetna forma aktywnego wypoczynku dla każdego, niezależnie od wieku, kondycji czy tuszy. A trasy wokół Szklarskiej Poręby to wymarzone tereny do uprawiania tego sportu.

Dla tych, którzy chcą spojrzeć na turystykę z trochę innej perspektywy, stworzono szlaki tematyczne. Wędrując nimi, oprócz zapewnienia sobie zdrowego ruchu, dowiedzieć się można wielu interesujących faktów dotyczących Karkonoszy.

Naszym gościom przyjeżdżającym do Szklarskiej Poreby całymi rodzinami oferujemy „Wędrówki z fraszką” czyli Dużą Sztaudyngerowska Trasą Turystyczną, gdzie można obcować nie tylko z pięknymi krajobrazami, ale również z dziełami mistrza krótkiej formy, przez jakiś czas mieszkańca naszego miasta - Jana Sztaudyngera.

Jednym z najbardziej lubianych (zwłaszcza przez dzieci) szlaków jest nagradzany „Magiczny Szlak Ducha Gór” - gra terenowa, szlak turystyczny, zabawa, historia i przyroda w jednym. Po naszych terenach wędrować można również Szlakiem Walońskim prowadzącym w miejsca, których historia sięga czasami średniowiecza.

Zapraszamy do Szklarskiej Poręby! Alpejski klimat pozwala na regencję sił. Karkonosze i Izery, góry na styku których leży nasze miasto, to unikatowa w Europie przyroda i niepowtarzalne krajobrazy. W tej scenerii możliwe są różne formy aktywnego wypoczynku.

Nasze miasto i region to fantastyczne miejsce do życia, odpoczywania i zarabiania pieniędzy. W Szklarskiej wypoczniesz bardziej !