Szukaj w

Wszędzie
Obiektach
Wydarzeniach
Artykułach
Galeriach

Zaawansowane

Tylko ze zdjęciem
Szukaj także w opisach

Kategoria

WydarzeniaWydarzenia


″Ostry zjazd″

al, 4 stycznia 2018 11:08
Data: 0001-01-01
Godz: 00:00

XV Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi

KOMUNIKAT

Informujemy, że ze względu na nadchodzące ocieplenie oraz niesprzyjające prognozy pogody na kilka najbliższych dni, zmuszeni jesteśmy odwołać zaplanowany na sobotę 27 stycznia 2018 r. "XV Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi" w Kowarach.

Prognozowana odwilż, nawet w wyższych partiach gór, w połączeniu z zapowiadanymi opadami deszczu nie sprzyja organizacji tego typu zjazdów. Ponieważ priorytetem zawsze jest dla nas bezpieczeństwo zawodników oraz przyjemna zabawa wszystkich uczestników i widzów to nasza zimowa impreza zostanie przeniesiona na inny, bardziej śnieżny termin.

O nowym terminie imprezy powiadomimy Państwa, gdy tylko zostanie on oficjalnie ustalony.

Źródło: UM Kowary

Wkrótce w Kowarach jak co roku ożyje ponad 200-letnia tradycja turystycznych zjazdów saniami rogatymi. Zimowa zabawa co roku przyciąga wielu amatorów białego szaleństwa z całej Polski.
Zapisy na XV Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi poprzez formularz internetowy (wraz z aktualnym regulaminem) na miejskiej stronie.

Uwaga widzowie i zawodnicy:
W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych i/lub braku minimalnej pokrywy śnieżnej organizatorzy rozważą zmianę terminu zabawy. Warto więc śledzić miejski serwis informacyjny Kowary.pl oraz oficjalną FB-stronę.

Dwuosobowe załogi sań wystartują poniżej Sulickiego Rozdroża, by zjechać leśnym duktem w pobliże przepięknie położonego Hotelu Jelenia Struga MEDICAL SPA (przy ul. Podgórze 55). Dojechanie do mety nie będzie końcem sportowych emocji. Zawodnicy muszą jeszcze podjąć wyzwanie w kolejnych, nie zawsze łatwych, konkurencjach: piłowanie pnia, wiązanie stosu drewna, rzut śnieżką do dzwonka - nie są banalne. Kto tego nie potrenuje - może mieć kłopot. Dodatkowe punkty zdobyć można także za oryginalny strój. Organizatorzy liczą na kreatywność oraz poczucie humoru zawodników.

Sanie rogate są znacznie większe od zwykłych sanek. Ich konstrukcja jest niezmienna od stuleci: drewniana rama na płozach z miejscem dla dwóch osób: pasażera i przewodnika. Płozy wyciągnięte wysoko i zagięte w charakterystyczne "rogi" służyły w kierowaniu śniegowym wehikułem. W okolicy Kowar podobne sanie znane były od XVI wieku. Drwale i chłopi używali ich do początków wieku XX. Służyły w gospodarce: do zwózki drewna, do wożenia ciężarów. Wzmianka o wożeniu ludzi datowana jest na rok 1737. Turystycznie wykorzystane do zjazdów rekreacyjnie były dopiero na początku XIX wieku. Pierwszy taki zjazd dla przyjemności odnotowano w 1815 r. Trasa o długości siedmiu kilometrów prowadziła od schroniska na Przełęczy Okraj do zajazdu "Pod Złotą Gwiazdą" w Kowarach. To bodaj pierwsza i najstarsza trasa zjazdowa w Karkonoszach. Właściciele kowarskich schronisk Stefan Hübner i Karl Nagel co roku organizowali zimowe zjazdy turystyczne saniami rogatymi. Hübner dostosował ich budowę do wygodnego przewożenia ludzi. Rogosanie szybko zdobyły popularność wśród kowarskich gości. Grafiki i karty pocztowe z epoki często przedstawiają rozbawione towarzystwo zjeżdżające na saniach z Przełęczy Okraj do Kowar. Eleganckie stroje: fraki, lekkie płaszcze, wytworne suknie i najróżniejsze nakrycia głowy świadczą o tym, że zjazdy skupiały także śmietankę towarzyską i miały ciąg dalszy we wnętrzach kowarskich lokalów rozrywkowych...

Film z zeszłorocznej edycji kowarskich zjazdów rogatych przybliży klimat zbliżających się zawodów.

Źródło: UM Kowary, fot. Andrzej Weinke
title

title

title

title

title