Szukaj w

Wszędzie
Obiektach
Wydarzeniach
Artykułach
Galeriach

Zaawansowane

Tylko ze zdjęciem
Szukaj także w opisach

Kategoria

WydarzeniaWydarzenia


″Noc Muzeów w Muzeum Przyrodniczym″

al, 9 maja 2018 11:49
Data: 2018-05-19
Godz: 09:00 do 23:59

Zając, Dwurnik, nocne ptaki — 19 maja, godzina 9-24

Przez cały dzień będzie czynna prezentacja dokumentu XVIII-wiecznego J. A. Schaffgotscha. O godzinie 16 – wernisaż wystawy Zając Imigrant – 50 lat pracy twórczej Ryszarda Zająca: rzeźba-poezja-muzyka (czynna do 30 września 2018 roku). Kolejny wernisaż o godzinie 18, to otwarcie wystawy Edward Dwurnik – rysunek i malarstwo, po którym spotkanie z artystą (wystawa do 17 czerwca 2018 roku). Wieczorem wycieczkę po okolicy pt. W poszukiwaniu ptaków nocy poprowadzi Bożena Gramsz (zaplanowana godzina 20 może ulec zmianie).

Zając-Imigrant, jak sam o sobie mówi Ryszard Zając, jest laureatem wielu nagród, m. in. zdobył złoty medal na ogólnopolskiej wystawie sztuki sakralnej Ars Pro Fide we Wrocławiu w 1997 roku, rok później zdobył nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na Międzynarodowej Wystawie Alternatywnych zabawek dla dzieci w Kielcach. Był również zwycięzcą konkursu Jedna Droga – Trzy Nagrody w Karpaczu w roku 2014. Ponadto wielokrotnie go nagradzano na wystawach międzynarodowych oraz plenerach za granicą: w Niemczech, Holandii, Norwegii, Szwecji.
Zając-Imigrant – 50 lat pracy twórczej Ryszarda Zająca: rzeźba-poezja-muzyka to wystawa rzeźb w drewnie i w marmurze z ostatnich 10 lat, powstałych podczas pobytu autora w Niemczech. W 2007 roku Ryszard Zając opuścił Polskę przenosząc całą pracownię do nadnyskiego Forst. Tam zamieszkuje u muzy Natalie Hein, która stała się jego natchnieniem, modelką oraz żoną. Razem organizują coroczne wystawy w galeriach i kościołach Brandenburgii. R. Zając wystawi swe prace gościnnie w zaprzyjaźnionym Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach, bowiem tutaj zaczęła się jego droga artystyczna. Naukę w Szkole Rzemiosł Artystycznych przerwał protest przeciwko inwazji sowietów na wolną Czechosłowację w 1968 roku.

Edward Dwurnik, polski malarz światowej sławy, urodził się w 1943 roku w Radzyminie. Malarstwo, grafikę i rzeźbę studiował (l. 1963-70) na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Już w 1965 roku rozpoczął niezależny od toku studiów cykl rysunków i akwarel, a od 1966 obrazów olejnych Podróże autostopem. Charakterystyczne widoki miast z lotu ptaka, w tym Jeleniej Góry, będziemy mieli okazję zobaczyć podczas wystawy.
Od 1970 roku powstało kilkanaście innych cyklów malarskich Dwurnika, między innymi w latach 1972-8 Sportowcy – jedna z najwyżej cenionych obecnie serii malarskich malarza. Ukazuje na poły karykaturalne, na poły komiksowo bohaterów zwykłej PRL-owskiej codzienności.
Poza malarstwem Edward Dwurnik uprawia grafikę i rysunek, mieszka i pracuje i Warszawie. Jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności" (1983), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992). Jego dotychczasowy dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz 10 tysięcy rysunków.
Podczas wystawy Edward Dwurnik – rysunek i malarstwo widzowie będą mieli możliwość zobaczyć wiele spośród bogatego dorobku obrazów – znanych w Polsce i na świecie.

Wstęp wolny.

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze
Cieplice Śląskie-Zdrój, ul. Cieplicka 11A
muzeum-cieplice.pl


title

title

title